KARGO BEDAVA
Facebook ile BağlanHoşgeldin Ziyaretçi Giriş Yap Kayıt Ol Sipariş Takibi İletişim

CÜBBELİ AHMET HOCA

Kız Çocuklarına İyi Bakmanın Fazîletleri

Markası

Lalegül

Stok Kodu

9786058079779

Görüntülenme

2214

% 40 İndirim
Piyasa Fiyatı
:
125.00TL
:
75.00TL
kdv dahil
Stok 5+
  • Karşılaştırma Listenize Ekleyin
  • Ürünü Favorilere Ekleyin
Ürün Özellikleri Başa Dön

Âlemlere rahmet olarak bizlere en büyük Rasûlü’nü gönderen ve ona indirdiği âyât-ı beyyinât arasında, çocukların bizim hakkımızda ne büyük nîmet olduğunu beyân sadedinde:

“Göklerin ve yerin mülkü (saltanat ve hükümranlığı; yönetim ve idâresi) sâdece Allâh’a âittir. (Dolayısıyla nîmeti de külfeti de istediği şekilde dağıtma hakkına sâhiptir.)

O (Allâh-u Te‘âlâ) dilediğini yaratır. (Hiçbir şey kendisine zorla yaptırılamaz.) Dilediği kimseye (sâdece) kız (çocuk)lar bahşeder, dilediği kişiye de (sırf) erkekler lutfeder.

Yâhut onları erkekler ve dişiler olarak eşleştirir (de, dilediklerini hem kız hem erkek evlat sâhibi yapar. Hattâ kimine ikiz verir, bâzen de o ikizin birini kız birini erkek yapar).

Dilediğini de (hiç çocuğu olmayan) bir kısır yapar. Şüphesiz ki O (ne yaratacağını çok iyi bilen bir) Alîm’dir, (yaratmak istediği her şeye hakkıyla gücü yeten bir) Kadîr’dir. (Anne-baba, dilediklerinde istedikleri çocuğa sâhip olamadıklarına göre, bunun onların elinde olmadığını, ancak yüce yaratıcının takdîrinde olduğunu anlamanız gerekir.)” (eş-Şûrâ Sûresi:49-50) buyuran Allâh-u Te‘âlâ’ya sonsuz hamd-ü senâlar olsun.

En fazîletli salâtlar ve en bereketli selâmlar Ukbe ibni Âmir (Radıyallâhu Te‘âlâ Anh)dan rivâyet edilen bir hadîs-i şerîfinde:

“Kız çocuklarını kerîh görmeyiniz (beğenmezlik etmeyiniz), zîrâ gerçekten onlar cana çok yakın ve çok değerli çocuklardır.” (Ahmed ibnü Hanbel, el-Müsned, rakam:17373, 28/601) buyuran rasullerin en şereflisinin, kız çocuğu Fâtıme (Radıyallâhu Anhâ)dan devâm eden tüm Ehl-i Beyti’nin ve cümle sahâbesinin üzerine olsun.

Okuyucularımızın mâlumu vechile; evvelce Kütüb-i Sitte imamlarının ittifâk ettiği kırk hadîs-i şerîfi ve her birinin tafsîlatlı şerhini ihtivâ eden bir eseri sizlerin ilmî istifâdenize arz etmiştim. Lâkin o eserdeki hadîs-i şerîflerin konuları birbirlerinden farklı idi.

Sonra Muhammed el-Bekrî ve Yûsuf en-Nebhânî (Rahimehumellâh) gibi âlimlerin aynı konuda kırk hadîs-i şerîf mecmûaları yaptığını görünce size: “Kız çocuklarına iyi bakmanın fazîletleri”, “Evlâd acısına sabredenlerin fazîletleri”, “Sahâbe-i kirâmın fazîletleri”, “Dört halifenin fazîletleri” gibi kırk farklı konunun her biri hakkında kırk hadîs-i şerîf tertip etmeyi düşündüm.

Kendim de dört kız babası olmam ve bir kız torun dedesi bulunmam hasebiyle ilk olarak kız çocuklarına sâhip olmanın, onlara iyi bakmanın ve güzel yetiştirip evlendirmenin ehemmiyeti ve müjdeleri hakkında Ebu’l-Hasen Muhammed el-Bekrî Hazretleri’nin tertip etmiş olduğu “el-Fezâilü’l-vâridât limen sabera ‘ale’l-benât” isimli risâlede zikredilen kırk hadîs-i şerîfi sizlerle paylaşmayı münâsip gördüm.

Bilindiği üzere; kız çocuklarımız Allâh-u Te‘âlâ’nın bizlere en büyük lütuflarındandır. Biz onlar hakkında gereken terbiyeyi eksik etmediğimiz takdirde elde edeceğimiz mükâfatların haddi hesâbı yoktur.

İslâm’dan önce Arapların erkek çocuk ile sevinip kız çocuklarını sevmedikleri bilinmektedir. Bunun da sebebi işlerinde ve harplerinde erkek çocuklarının yanlarında duracağını mülâhaza edip kızlarının ise el evine giderek onları utandıracağı endişesini taşımalarıydı ki kızını başkasıyla evlendirme mecbûriyetinde kalma durumunun onlara getirdiği ar duygusu, onları kız çocuklarını diri diri gömecek cânîliklere dahî sevketmişti.

Nitekim Allâh-u Te‘âlâ:

“Onlardan biri dişi (çocuk) ile müjdelendiği zaman (utancından) yüzü kapkara oluverir, üstelik kendisi öfke dolu biridir.

Kendisiyle müjdelendiği o şeyin fenâlığından dolayı: ‘Alçaklığa (katlanmasına) rağmen onu tutsun mu, ya da onu (diri diri gömerek) toprakta gizlesin mi?’ diye (kendi kendine düşüncelere dalarak, günlerce) o (aralarında yaşadığı) toplumdan gizlenir.

Haberdâr olun ki; hükmetmekte oldukları o şey ne kötü (ve ne yanlış bir karar) olmuştur.” (en-Nahl Sûresi:58-59) âyet-i kerîmelerinde bu hakîkati beyân etmiştir.

Allâh-u Te‘âlâ, Muhammed (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)i bize peygamber olarak gönderince Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) vâsıtasıyla bu şenî davranışları haram kılmıştır.

Nitekim yüce sahâbî Muğîre ibni Şu‘be (Radıyallâhu Anh)dan rivâyet edilen:

“Şüphesiz Allâh size annelere isyânı, kızları diri diri gömmeyi, (vâcib olan hakları) engellemenizi ve (helâl-haram gözetmeksizin her bulduğunuz şey hakkında) ‘Ver.’ (diyerek size helâl olmayan şeyler)i (almanızı) haram kıldı.

Sizin kîl-ü kālinizi (boş konuşmanızı), çok soru sormanızı ve malı zâyi etmenizi ise hoş karşılamadı.” (el-Buhârî, es-Sahîh, el-İstikrâz:19, rakam:2277, 2/848; Müslim, es-Sahîh, el-Akzıye:5, rakam:593, 3/1341) hadîs-i şerîfi bu hakîkati nâtıktır.

Abdullâh ibni Mes‘ûd (Radıyallâhu Te‘âlâ Anh)dan rivâyet edilen:

“Rabbim Azze ve Celle’den hayırlı evlat istedim, O da bana hayırlı çocuklar ihsân etti ve bana kız çocukları nasîb etti.

Artık her kim kızların babasını görmek istiyorsa beni görsün.

Ben de kızların babasıyım, Mûsâ da kızların babasıdır, Şu‘ayb da kızların babasıdır, Lût da kızların babasıdır.” (ed-Deylemî, Müsnedü’l-Firdevs, rakam:3418, 2/313) hadîs-i şerîfi de çocukların en hayırlısının kız çocukları olduğunu en sarîh bir ifâde ile beyân etmektedir.

Maalesef erkek çocukların kızlardan üstün tutulmasıyla alâkalı bu câhiliye düşüncesi günümüze kadar uzanmıştır.

Özellikle İslâm kültüründen uzak toplumlarda kız çocukları daha ziyâde horlanmaktadır.

İşte bu nedenle birçok ulemâ bu konuda eserler kaleme almış, özellikle bizden 500 sene kadar önce yaşamış olan İslâm ulemâsının ve evliyâsının büyüklerinden Ebu’l-Hasen el-Bekrî (Rahimehullâh) Müslümanları kız çocuklarına râzı etmek, onları yetiştirme zahmetine katlanmanın sevaplarını beyân etmek, onları himâye etmek ve haklarını muhâfaza etmek gibi üstün gâyelere mâtûfen bu konuda kırk hadîs-i şerîf ihtivâ eden bir risâle hazırlamıştır.

Biz de bu konunun önemine binâen “Kırk konuda kırk hadîs-i şerîf” ihtivâ eden hadîs-i şerîfler serisini bu risâle ile başlattık ve elinizdeki bu eserde sizlere hadîs-i şerîflerin metinlerini, tercemelerini, ulaşabildiğimiz kaynaklarını ve şerhlerini nakletmeye çalıştık.

Kargo ve Ödeme Başa Dön

Kargo ve İade

Kargonuzu teslim almadan önce lütfen eksik, hasarlı ya da ayıplı olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer kargonuzda normal dışı bir durum gözlemlerseniz zabıt tutarak ürününüzü kargo görevlisine iade ediniz.

Sipariş Kargoya Verilişi

Ürünler siparişi verdiğiniz tarihten itibaren aksi belirtilmedikçe (Hızlı kargo vb. uyarı simgeleri.) 2 iş günü içerisinde kargolanmaktadır.

Ürün Yorumları Başa Dön

Bu ürün henüz yorum almamış. Yorum yapabilmek için bu ürünü satın almış olmanız gerekmektedir.


%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Tüm alışverişlerinizde güvenle ödeme sağlayabilirsiniz.

%100 ORİJİNAL ÜRÜNLER

Tüm ürünlerimiz ilgili üreticiden size orijinal olarak satılır.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Tüm alışverişlerinizde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

7X24 BİZE ULAŞIN

Uzman E-Ticaret personelimize her zaman ulaşabilirsiniz.

Kampanya ve indirimlerden haberdar olun.

Size yardımcı olmamızı ister misiniz?

X

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz.

Detaylı bilgiye Aydınlatma Metni sayfamızdan erişebilirsiniz.